Witamy na wortalu Armia Call of Duty - gry z serii CoD: Modern Warfare & Black Ops!

www. Call of Duty Warfare .pl

  • Strona główna
  • Forum
  • Galeria
  • Wideoteka
  • Download
  • Redakcja
  • FAQ
  • Linki
  • Kontakt

Odwiedza nas 36 gości.

[Ogólne] Jak grać rifle?

Milo @ 12.11.2011, 13:38

Oto krótki poradnik, który pomoże Wam w opanowaniu sztuki jaką jest gra riflem. Pewnie zauważyliście, że jest cała masa serwerów opierających się wyłącznie na tym rodzaju broni. Nie ma konkretnej recepty na to jak nauczyć się nią grać, bo wymaga to wielu godzin ćwiczeń, ale mam kilka wskazówek, które to nieco ułatwią.

Może na początek wyjaśnijmy sobie czym jest rifle. Jest to karabin powtarzalny, posiadający specjalny zamek kurkowy, a więc po każdym oddanym strzale trzeba ręcznie naciągnąć sprężynę. Charakteryzuje się on następującym modelem: strzał-przeładowanie-strzał-przeładowanie itd.

Jak widać używanie rifla wymaga pewnej wprawy, bo podczas przeładowywania broni jesteśmy niemal bezbronni (pomimo, że dzierżymy karabin w dłoni), gdyż od przeładowania do pełnej gotowości mijają cenne sekundy. Walka riflem wymaga od nas zupełnie innego stylu niż broń automatyczna.

A jak to wygląda w Call of Duty? Rifle pojawiły się w pierwszych dwóch częściach oraz World at War i innych jako niektóre karabiny snajperskie. Wśród graczy przyjęło się, że każdy karabin, który trzeba przeładowywać po strzale nazywamy riflem, dlatego wliczają się także w to wersje z lunetami.

Porady ogólne

1. Rifle to karabiny o dużej sile ognia i bezpośrednie trafienie (np. w tors) kończy się zgonem, jednak zdarzają się "draśnięcia", po których wróg nie schodzi z tego świata, a jedynie zostaje zraniony. Nie możesz pozwolić sobie na tego typu sytuacje, dlatego zawsze staraj się celować w głowę lub minimalnie niżej (okolice klatki piersiowej), bo trafienie w kończynę w pojęciu snajperskim to nie trafienie. Dobry wróg to martwy wróg, dlatego trzeba zdjąć go z pola bitwy jak najszybciej.
2. Karabin, który musimy przeładowywać po każdym strzale wymaga cierpliwości, bardzo często znajdujemy się w potrzasku i ostrzeliwani ze wszystkich stron musimy wykazać się precyzją. O ile w przypadku automatów można pokusić się o strzelanie "na oślep", aby odstraszyć zbliżających się wrogów, o tyle w przypadku rifla jest to całkowicie nieużyteczne. Każdy strzał musi być wymierzony w określony cel, szkoda kul na ślepe strzelanie.
3. Posiadając rifla staraj się zawsze używać przyrządów celowniczych. W świecie e-sportowym istnieje pojęcie no-scope, czyli strzelania bez ich użycia, ale jest ono zarezerwowane dla bardziej doświadczonych graczy. Oczywistym jest, że kiedy wróg wypada frontalnie na nas to szybciej jest oddać strzał z biodra, ale jeżeli nasz cel jest na odległość rzutu granatem to znak, że pora kliknąć prawy klawisz myszy i przycelować.
4. Karabin typu rifle jest długi, dlatego miej to na uwadze czając się za rogiem, oknem. Wystająca lufa jest widoczna z daleka, więc to informacja dla wroga "A! to tu się schowałeś cwaniaczku!". Campienie nie jest mile odbieraną metodą zdobywania fragów, jednak kiedy już musisz się schować to zmień broń na krótszą, np. pistolet, który masz w wyposażeniu.
5. Masz rifla? Nie pchaj się do ciasnych pomieszczeń! Jeżeli w małym pokoiku znajdziesz się ty z riflem i wbiegnie do niego wróg z automatem to masz raczej nikłe szanse na wyjście z tego cało. Twój karabin jest stworzony do fragowania na dużą odległość, ale bliskie dystanse to domena automatów, więc trzymaj się z dala od budynków z jednym wyjściem.

Rifle w CoD4 i nowszych częściach

Grając w nowe części Call of Duty musimy pamiętać o kilku rzeczach, które nie obowiązywały wcześniej.

1. Po pierwsze odpada całkowicie no-scoping. Strzał bez celowania to czysta ruletka, a rozrzut jest bardzo duży, nawet z małej odległości.
2. Uwzględniony został lot pocisku, dlatego pomiędzy wystrzałem, a trafieniem jest kilka milisekund różnicy. Warto mieć to na uwadze strzelając w ruchome cele.
3. Pociski przebijają cienkie ściany, dlatego zabicie riflem przez kawałek dykty, okna, drzwi lub płotu to bułka z masłem. Działa to także vive versa, jeżeli przeciwnik ma rifla to lepiej chować się za grubszymi przeszkodami.
Sonda

Na jakiej platformie zagrasz w CoD:AW?

PC - 51.6%
Xbox 360 - 6.5%
Xbox One - 8.1%
PlayStation 3 - 11.3%
PlayStation 4 - 22.6%

Razem głosów: 62
Ostatnie tematy
Serwisy zrzeszone