Witamy na wortalu Armia Call of Duty - gry z serii CoD: Modern Warfare & Black Ops!

www. Call of Duty Warfare .pl

  • Strona główna
  • Forum
  • Galeria
  • Wideoteka
  • Download
  • Redakcja
  • FAQ
  • Linki
  • Kontakt

Odwiedza nas 12 gości.

The Big Red One

Milo @ 04.01.2013, 13:01

Big Red One (Wielka Czerwona Jedynka) to przydomek amerykańskiej 1 Dywizji Piechoty, której początki sięgają pierwszej wojny światowej. Utworzona 8 czerwca 1917 roku jako 1 Dywizja Ekspedycyjna, została 6 lipca tego samego roku przemianowana na 1DP. Swoją nazwę uzyskała przez poniesione z końcem wojny bardzo dotkliwe straty.

"Jedynka" w II wojnie światowej

Po ataku Japończyków na Pearl Harbor, 1 Dywizja Piechoty stacjonowała w Wielkiej Brytanii, po czym została od razu przeniesiona na front afrykański, gdzie miała uczestniczyć w operacji TORCH. Początkowy etap walk był dla Czerwonej Jedynki złudnie łatwy, gdyż nie napotykała ona na swojej drodze dobrze zorganizowanych oddziałów. Nadejście wojsk Erwina Rommla przełamało pasmo zwycięstw i zapoczątkowało serię długich i krwawych walk z koalicją włosko-niemiecką. Żołnierzom z Big Red One przyszło m.in. walczyć w niekorzystnym, górzystym terenie i bronić przełęczy Kasserine. Bilans strat kampanii afrykańskiej okazał się dla Jedynki wyjątkowo dotkliwy, 103 zabitych i ponad 1000 rannych żołnierzy z ponad 600 zaginionymi.

Kolejnym celem Czerwonych była Sycylia i udział w operacji HUSKY u boku słynnych Rangersów. Przełamywanie frontu i tym razem nie było usłane różami, gdyż alianci napotkali na zacięty opór wojsk osi. Wyczerpujące natarcie zaowocowało przełamaniem linii obrony i falą błyskawicznych zwycięstw.

Udział w operacji OVERLORD na wybrzeżach Normandii był punktem obowiązkowym dla 1 Dywizji Piechoty. 6 czerwca 1944 roku uczestniczyła ona wraz z innymi jednostkami w lądowaniu aliantów na plaży Omaha. Będąc pod silnym ogniem niemieckim, żołnierze mieli ogromne problemy z przedarciem się przez ich linię obrony. Dzięki bohaterstwu żołnierzy Jedynki linia ta jednak została przerwana, jednak dywizja przypłaciła to ogromnymi stratami w żołnierzach, 3000 zabitych.

Walki na północy Francji nie dawały Jedynce ani chwili wytchnienia. Żołnierze albo zmagali się z niekorzystnym terenem, albo świetnie przygotowanymi bojowo grupami pancernymi i zmotoryzowanymi. Aliantów zaskoczyła na terenie Arden wyjątkowo mroźna zima, przez co ich zdolność bojowa zmalała. Z końcem 1944 roku, Czerwoni z ogromnym bagażem trat na koncie zajmowali się wykańczaniem ocalałych niemieckich jednostek.

Ponowne wkroczenie na tereny Rzeszy miało miejsce pod koniec stycznia 1945 roku. 1 Dywizja Piechoty nie napotykała już na swojej drodze większego oporu i likwidowała niewielkie oddziały niemieckie, zdobywając kolejne miasta, docierając aż do terytorium Czechosłowacji.

Film

W 1980 roku powstał film wojenny, prezentujący losy jednego z sierżantów 1 Dywizji Piechoty. W produkcji możemy prześledzić niemal całą ścieżkę wojenną żołnierzy Wielkiej Czerwonej Jedynki.

Big Red One w Call of Duty

W niniejszym artykule nie mogło zabraknąć i tej informacji. Call of Duty 2: Big Red One wciąga graczy w wir niebezpiecznych starć Czerwonych w Afryce, na Sycylii i w Normandii, gdzie później bierzemy udział w walkach o Ardeny. Premiera miała miejsce w roku 2005, więc młodszych czytelników może odstraszać nieco grafika, jednak dla fanów starego, dobrego CoD'a powinna być to czysta przyjemność. Do dyspozycji mamy tylko tryb dla jednego gracza.

Sonda

Na jakiej platformie zagrasz w CoD:AW?

PC - 51.6%
Xbox 360 - 6.5%
Xbox One - 8.1%
PlayStation 3 - 11.3%
PlayStation 4 - 22.6%

Razem głosów: 62
Ostatnie tematy
Serwisy zrzeszone